Jilet İzi Tedavisi

Jilet İzi, Yara İzi (Skar) ve Yanık İzlerinin Cerrahi Tedavisi Hakkında Başvuru Kaynağı

Yara İzi Tedavisi

YARA İZİ TEDAVİ SEÇENEKLERİ
HİÇ BİR ŞEY YAPMAMA: Bir yara izinin tamamen yok edilmesi ve yaralanmamış gibi bir görünüm kazandırmak henüz mümkün değildir. Bazen yara izi tedavisi isterken daha kötü hale getirmek de mümkündür. Bu nedenle her önerileni yapmamak, deneyimli plastik cerrahların önerilerine kulak vermek önemlidir.
YARA İZİNİN TAMAMEN ÇIKARTILIP TEKRAR DİKİLMESİ: Yara izi sağlam kenarlardan tamamen çıkartılır ve daha uygun cerrahi teknik ve dikiş malzemesi kullanarak yeniden dikilir.
YARA İZİNİN ÇIKARTILIP ZİG-ZAG ŞEKLİNDE DİKİLMESİ: Yaranın yönünü değiştirmek ve daha az dikkat çekecek hale getirmek için sık kullanılan bir yöntemdir.
BALON YÖNTEMİ İLE DOKU GENİŞLETME: Yaranın komşuluğundaki sağlam deri altına ameliyatla bir doku genişletici balon yerleştirilir. Doku genişleticinin içi başlangıçta boştur. Haftalar içinde balon içine tuzlu su enjekte edilerek şişirilir. Şişen balonla birlikte üzerindeki deri de genişlemeye başlar. Bir iki ay sonra yeterli doku genişletme sağlanınca ikinci bir ameliyatla yaralı alan çıkartılır ve komşuluğundaki genişletilmiş normal deri bu alana kaydırılarak yara kapatılır.
LAZER UYGULAMALARI: Yaradaki kızarıklığı gidermek için kullanılabildiği gibi geç dönemde yara üzerindeki düzensizlikleri zımparalamak amacı ile de kullanılabilir.
ZIMPARALAMA VE İNCE DERİ YAMASI İLE KAPATMA: Geniş alanları tutan yanık izleri, kendini jiletlemeye bağlı izler gibi renk farklılıklarının ön planda olduğu yara izlerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Önce deri üzeri zımparalanır daha sonra uyluktan alınan ince deriler bu alanlara aktarılarak normal doku ile daha uyumlu bir yüzey elde edilirek yara izi tedavi edilir..


Arama

Category

  • Kategori yok

Archives

Meta